همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
کردستان چهارمین تولیدکننده سیب زمینی در کشور
کردستان چهارمین تولیدکننده سیب زمینی در کشور

کردستان چهارمین تولیدکننده سیب زمینی در کشور

‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: کردستان با تولید بیش از 300 هزار تُن سیب زمینی، رتبه چهارم کشوری را در اختیار دارد.
 
‌به گزارش ایسنا،‌ کریم ذوالفقاری در جلسه تقدیر و معارفه مدیر حراست جهاد کشاورزی کردستان اظهار کرد: بیش از 70 درصد از جمعیت استان به صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر کشاورزی امرار معاش می‌کنند.
 
وی افزود: حدود 35 درصد از جمعیت 1.5 میلیون نفری استان در روستاها ساکن هستند که تمام زندگی این جمعیت به صورت مستقیم به کشاورزی وابسته است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد: بخش عمده‌ای از ساکنان شهرها هم سهم بالایی از درآمد خود را به وسیله منابع روستایی و از طریق بخش کشاورزی تامین می‌کنند که نظر به ظرفیت بالای استان در تولید محصولات کشاورزی این بخش نیازمند توجه بیشتری می‌باشد.
 
وی بیان کرد: متاسفانه نه تنها در کردستان بلکه در ایران توجه شایسته‌ای به این بخش مهم و تاثیرگذار نشده است، اما با افتخار می‌توان گفت که ما امروز در کردستان برای اولین بار به رقم یک میلیون تُن تولید گندم در زمین‌های دیمی و آبی رسیده‌ایم.
 
ذوالفقاری ادامه داد: چنین دستاوردی در حالی صورت گرفته که دارای 5 حوضه آبریز در استان هستیم، اما فقط 10 درصد از اراضی ما آبی است.
 
وی در این جلسه به ظرفیت‌های بالای استان در تولید انواع محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: از 50 هزار تُن توت فرنگی تولیدی در کل کشور 40 هزار تُن در کردستان پدید می‌آید و با تولید بیش از 300 هزار تُن سیب زمینی رتبه چهارم کشوری را داریم.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: در استان کردستان نزدیک به 1000 واحد مرغداری و بیش از 3 میلیون واحد دامی در حال فعالیت هستند‌ که اکنون به بیش از 10 استان کشور گوشت قرمز و مرغ صادر می‌کنیم.
 
وی افزود: همچنین آبزی پروری نیز در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در استان داشته است، به گونه‌ای که امروزه 1000 نفر صیاد داریم.
 
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در یک دهه گذشته میزان تولید بسیاری از محصولات غذایی و کشاورزی در کشور افزایش یافته و نیاز ما به محصولات خارجی کاهش پیدا کرده است، به گونه‌ای که دغدغه امروز ما بازار فروش محصولات کشاورزی است.
 

نوشته شده در 14/09/1395 ساعت 22:18:29 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید