کسادی بازار خرما باعث نابودی نخل های جم
کسادی بازار خرما باعث نابودی نخل های جم

کسادی بازار خرما باعث نابودی نخل های جم

قطع نخل‌های شهرستان جم به‌علت کسادی بازار خرما و تعطیل شدن ستاد خرما است که کاملاً قانونی صورت می‌گیرد.
 
دبیر انجمن خرمای کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: قطع نخلستان‌های شهرستان جم در استان بوشهر، علتی به‌جز مقرون به صرفه نبودن تولید خرما ندارد و کشاورزان ترجی می‌دهند برای گذران معیشت خود و خانواده، نخلستان‌های خود را تغییر کاربری دهند.
علی‌اصغر موسوی افزود: نابه‌سامانی بازار خرما و عدم قرار گرفتن محصول در چرخه مصرف باعث کسانی بازار شده و نخلداران برای تأمین معیشت خود و خانواده ناچار به تغییر کاربری هستند.
وی خاطرنشان کرد: نخلداران با قطع نخل، یا اراضی خود را تبدیل به مزارع پرورش گندم می‌کنند، یا به خریداران ساخت و ساز می‌فروشند.
 
ستاد خرما را احیا کنید
مدیر مجتمع صنعتی بوشهر ادامه داد: اگر ذره‌ای ناراحتی برای از بین رفتن نخلستان‌های جم وجود دارد، ستاد خرما که طی دو سه سال گذشته تعطیل شده، فعال شود.
موسوی تصریح کرد: تا زمانی که ستاد خرما فعال بود، برای تولید و بازار، بسته‌بندی و عرضه خرما راهکار ارائه می‌شد، اما با واگذاری ستاد خرما به وزارت جهاد کشاورزی، عملاً این ستاد پویایی خود را از دست داد.
 
سود 5500 تومانی دلال‌ها از فروش دو کیلوگرم خرما
وی یادآور شد: در حالی که خرمای تولیدشده بم به قیمت سه‌هزار و 500 تومان سردخانه‌ها را پر کرده و به فروش نمی‌رود، مصرف‌کنندگان تهرانی ناگزیرند به ازای هر کیلوگرم خرما 9 هزار تومان پرداخت کنند.
موسوی تأکید کرد: سود پنج‌هزار و 500 تومانی از بابت فروش هر کیلوگرم خرما در حالی متوجه دلال‌ها می‌شود که تولیدکنندگان با وجود زحماتی که برای نخل‌های خود می‌کشند، برای تأمین معیشت روزمره باید آنها را قطع کنند.
 
خرما روی دست کشاورزان مانده است
دبیر انجمن خرمای کشور اظهار داشت: تا دو روز آینده تنها فصل پررونق مصرف خرما آغاز می‌شود، این در حالی است که خرماهای سال گذشته توسط بنکداران خریداری و به شهرها آمده است.
وی همچنین گفت: خرمای تولیدشده در سال جاری به اضافه خرمای مانده از سال قبل در انبارها خواهد ماند، مگر برای تنظیم بازار خرما اقدامی شود.
 
توزیع خرما در مدارس
موسوی در ادامه افزود: برای قرار دادن خرما در چرخه مصرف، دولت با یک تصمیم خردمندانه می‌تواند این محصول را در مدارس و بین دانش‌آموزان توزیع کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: توزیع خرما در سبد غذایی دانش‌آموزان، کارمندان دولت، ارگان‌های نظامی و انتظامی راه حل پیچیده‌ای نیست، اما هنوز اراده‌ای که به کمک بازار خرمای داخلی کشور بیاید، دیده نمی‌شود./
 
شهر جم مرکز شهرستان جم در استان بوشهراست. این شهر یکی از شهرهای آباد استان بوشهر است که در فاصلهٔ ۲۶۵ کیلومتری با مرکز استان قرار دارد. این شهر در مقایسه با بیشتر شهرهای استان بوشهر، آب و هوایی معتدل تر دارد، ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر است. همچنین فاصله این شهر تا خلیج فارس ۲۵ کیلومتر است.
خبرنگار: فاطمه مهردادیان
منبع:ایانا

نوشته شده در 27/03/1394 چهارشنبه ساعت 13:59:19 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی