فن پیج فیس بوک بساک

کشاورزان کشت محصولات با نیاز آبی بالا را محدود کنند
کشاورزان کشت محصولات با نیاز آبی بالا را محدود کنند

کشاورزان کشت محصولات با نیاز آبی بالا را محدود کنند

 
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از کشاورزان خواست کشت محصولات با نیاز آبی بالا را محدود کنند.
 
علی چاله چاله در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به جدی بودن بحران کم آبی، بر لزوم برنامه‌ریزی در راستای کاهش سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا تاکید و اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی به دنبال کاهش سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا هستیم.
 
چاله‌چاله ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، قطعاً کشاورزان استان با مشکل کم آبی مواجه خواهند شد و همین مسئله اهمیت محدود کردن کشت های با نیاز آبی بالا از سوی کشاورزان را نشان می‌دهد.
 
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از محصولاتی مثل سیب‌زمینی، ذرت، برنج و... به عنوان محصولات با نیاز آبی بالا یاد و اظهار کرد: کشت این نوع از محصولات به دلیل آب بر بودن آنها توصیه نمی‌شود.
 
چاله‌چاله برنامه‌ریزی برای جایگزینی کشت‌هایی مثل کلزا را به جهت نیاز آبی کم و اهمیت آنها در ایجاد خودکفایی در تامین نیاز کشور به روغن‌ حائز اهمیت دانست و افزود: توسعه این کشت‌ها علاوه بر مدیریت منابع آبی می تواند در بالا رفتن ضریب خوداتکایی روغن اثرگذار باشد.
 
چاله‌چاله در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای توسعه کشت محصولات اقتصادی مثل زعفران در راستای ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی بیشتر گفت: اگرچه این نوع محصولات از نظر عملکرد در واحد سطح خیلی شاخص نیستند، اما به دلیل ارزش افزوده بالا و درآمدزایی بیشتر توجه به کشت آنها ضرورت دارد. ضمن اینکه کشت این نوع محصولات به جهت پایین بودن نیاز آبی آنها نقش مهمی در مدیریت منابع آبی در شرایط کنونی که با محدودیت منابع آبی مواجهیم، خواهد داشت.
 
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم در راستای جلوگیری از صادرات آب مجازی به خارج از استان‌ و حتی خارج از کشور در برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قرار دارد.
 

نوشته شده در 21/09/1395 ساعت 19:14:30 توسط samira


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید