معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
کشت نشایی گیاهان زراعی تا 5 سال آینده
کشت نشایی گیاهان زراعی تا 5 سال آینده

کشت نشایی گیاهان زراعی تا 5 سال آینده

 
آب خط قرمز کشاورزی ایران
 
کرج- ایرنا- معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: تا 5 سال آینده باید کشت تمام گیاهان زراعی به جز گندم، جو و سیب زمینی به صورت نشایی صورت گیرد و برنامه ریزی ها برای تحقق این موضوع است.
کشت نشایی گیاهان زراعی تا 5 سال آینده/آب خط قرمز کشاورزی ایران
به گزارش ایرنا، عباس کشاورز روز دوشنبه در گردهمایی سالانه ذرت و گیاهان علوفه ای که در موسسه تحقیقاتی تهیه، تولید و اصلاح نهال و بذر کشور واقع در کرج برگزار شد، با بیان اینکه آب، خط قرمز کشاورزی کشور است، افزود: برای موضوع آب کشاورزی نسخه ای تهیه شده که بایستی تمام محققین آن را مطالعه و نظرات خود را اعلام کنند. 
وی اظهار داشت: آینده کشاورزی کشور با وضعیت کنونی که آب دارد، همچون گذشته قابل استمرار نیست و نیازمند نسخه های جدیدی برای مدیریت آب هستیم. 
وی گفت: بنا داریم تا برای مقابله با مشکلات راه حل هایی داشته باشیم که تغییر فصل کشت و آرایش کشت از جمله آنان است و بایستی حداقل حضور در مزرعه را داشته و گیاهان را کوتاهتر کرده و کشاورزی حفاظتی را به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و آب توسعه دهیم. 
وی با بیان اینکه بایستی موضوع آب به یک پروتکل بزرگ تبدیل شود، افزود: تحقیقات بدون اندازه گیری آب مصرفی، کنترل آبیاری و مدیریت به زراعی در مصرف آب ممکن نیست و مشکل در به زراعی بایستی هم در مزارع و هم باغات حل شود. 
 
***نقش بسیار بالای گیاهان علوفه ای در تولید پروتئین 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به عنوان گردهمایی گفت: گیاهان علوفه ای همچون ذرت، کنجاله و یونجه نقش زیادی در تولید پروتئین دارند و به همین دلیل ظرفیت تولید و شرایط تولید آن در کشور یک ارزیابی مجدد می خواهد. 
وی ادامه داد: از 80 میلیون تن تولیدات زراعی کشور حدود 20 میلیون تن به تولید گیاهان علوفه ای اختصاص دارد که 25 درصد تولیدات زراعی را شامل می شود که اگر جو و ذرت دانه ای را نیز به آن اضافه کنیم این عدد به 30 درصد می رسد. 
کشاورز بیان داشت: تولید شیر در کشور به علوفه حجیم، یونجه، ذرت علوفه ای، سورگوم و شبدر وابسته است و در تولید شیر از نظر سلامت جامعه در وضعیت خوبی نیستیم و یکی از دلایل نامناسب بودن بهداشت جامعه کمبود کلسیم و شیر است 
وی گفت: در تولید شیر در کشور با کمبود جدی مواجه هستیم که یکی از دلایل آن عدم دسترسی کافی به این گروه از محصولات و تولیدات گیاهی است. 
وی اضافه کرد: این کمبودها در سطح ملی را با هزینه های گزافی در پزشکی، جراحی و شکستن استخوان که هزینه ی ملی است جبران می کنیم. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در جامعه ی ایرانی اکنون گوشت مرغ برای تامین پروتئین مورد نیاز در درجه اول قرار دارد و این پروتئین اطمینان جامعه را جلب کرده است و سرانه مصرف آن به 27 کیلوگرم در سال می رسد ولی این درجه اهمیت به دلیل قیمت بالا را گوشت قرمز ندارد و هر روز این دسترسی به این پروتئین حیوانی سخت تر می شود. 
وی دومین پروتئین دارای اهمیت و مورد اقبال مردم ایران را تخم مرغ دانست و گفت: سرانه مصرف تخم مرغ در کشور ما به 10-9.5 کیلوگرم در سال می رسد که باید این عدد افزایش یابد. 
کشاورز یادآور شد: برای تامین مواد اولیه تولید شیر پشتوانه خوبی نداریم و آثار آن این است که مصرف بهینه و مناسبی نداریم. 
وی اضافه کرد: نمی توانیم کمبود شیر را به هیچ وجه قبول کنیم و این ماده پروتئینی وارد کردنی هم نیست ضمن اینکه علوفه را نیز نمی توانیم وارد کنیم و اگر این وضعیت ادامه یابد دور از انتظار نیست که مجبور به واردات شیر خشک شویم. 
 
***افزایش سرانه مصرف شیر تا 140 کیلوگرم در سال 
این مسئول با بیان اینکه باید موجباتی فراهم شود که سرانه مصرف شیر در کشور به بالای 140 کیلوگرم برسد، گفت: هیچ کشوری در دنیا به شیر بی اهمیت نیست و برای داشتن جامعه ای با حداقل سلامت و حداقل هوشمندی و رشد نیاز است. 
 
***آب بزرگترین چالش جمهوری اسلامی است 
کشاورز در ادامه با بیان اینکه هم اکنون آب و اشتغال به بزرگترین چالش جمهوری اسلامی تبدیل شده، افزود: هر کسی که در فضای اجتماعی کار می کند باید مواظب این 2 چالش باشد زیرا آثار کمبود آب کشنده است و همه ی مجموعه ی مدیریتی کشور از این موضوع غفلت کرده ایم و عده ای هم توپ را به زمین ما می فرستند. 
وی بیان داشت: مدیریت آب کشور 50 سال است که اشتباه کرده و ما آب را به سمتی برده ایم تا نزدیک یک بحران حل نشدنی برویم؛ هر کسی که برای آب تصمیم می گیرد ابتدا بایستی مواظب کشور و پایداری سرزمین باشد و دوم اینکه مواظب کسب و کار خودش باشد. 
وی ادامه داد: موضوع آب را هیچکس به جز بخش کشاورزی نمی تواند حل کند و اجرای برنامه هایی همچون سدزدن، شیرین کردن آب و انتقال آب دریا راهکاری اساسی نیست و فقط به شرب بسنده می کند. 
 
***نیشکر بزرگترین مصرف کننده آب است 
کشاورز در ادامه با بیان اینکه در کشت گیاهان زراعی نیشکر به عنوان آب برترین مصرف کننده است، گفت: حدود 100 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت نیشکر اختصاص دارد و با اشتباهاتی که در مدیریت آب کشور همچون احداث سد گتوند مرتکب شده ایم تا 15-10 سال آینده نیشکر به چغندر قند تبدیل می شود. 
وی دومین گیاه آب بر را یونجه دانست و افزود: 650 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت یونجه با تقاضای حدود 25 هزار مترمکعب برای هر هکتار اختصاص دارد. 
وی ادامه داد: تا 15 سال گذشته اصفهان به عنوان اولین استان در کشت یونجه شناخته می شد ولی اکنون به دلیل نبود آب کشاورزان آن هیچ درآمدی از کشت این محصول ندارند و دومین منطقه نیز همدان بوده که تمام دشت هایش فوق بحرانی شده است. 
وی اظهار داشت: اکنون تنها منطقه ای که کمی روی پا مانده شمال غرب کشور و استان های آذربایجان است که با مشکل جدی در بارش مواجه نیستند ولی فشار برای نجات دریاچه ارومیه آب کشاورزی آن منطقه را نیز خواهد گرفت. 
 
***نیاز به تهیه نسخه اطمینان بخش بسندگی علوفه 
کشاورز در ادامه مجددا به موضوع شیر اشاره کرد و گفت: محققان بایستی به کمک دامداران نسخه اطمینان بخش بسندگی علوفه را که مورد پسند دام و مطابق با اقلیم باشد و قیمت مناسبی داشته باشد را تهیه کنند. 
وی یکی از راه های نجات کشت گیاهان علوفه ای را تغییر فصل کشت دانست و افزود: در دیگر گیاهان زراعی همچون گندم در بحران آب با مشکل جدی مواجه نبودیم و توانستیم به راهکارهای خوبی برای آن برسیم ولی در مشکل علوفه و کمبود آن نمی توانیم جایگزینی برای آن داشته باشیم و بایستی برای تولید پروتئین این گیاهان تولید شوند. 
 
***ورود بخش خصوصی کمک خوبی است 
وی به رابطه بخش دولتی با بخش خصوصی اشاره کرد و بیان داشت: سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی و به خصوص موسسه تحقیقاتی تهیه، تولید و اصلاح نهال و بذر در ارتباط با بخش خصوصی خوب وارد شده زیرا بخش خصوصی یاور دولت و کشاورزان هستند. 
وی گفت: نیاز است تا سازمان تحقیقات بخش خصوصی را تقویت کند زیرا خیلی از مشکلات بخش کشاورزی به کمک بخش خصوصی رفع می شود. 
در پایان این نشست قرارداد واگذاری امتیاز تکثیر و فروش بذر رقم هیبرید ذرت کرج 647 بین موسسه تحقیقاتی تهیه، تولید و اصلاح نهال و بذر کشور و شرکت سبزآوران مغان منعقد شد. 

نوشته شده در 25/11/1395 دوشنبه ساعت 13:57:38 توسط samira


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن