کشت و کار خرمالو
کشت و کار خرمالو

کشت و کار خرمالو

محل کشت خرمالو بایستی دارای آفتاب کامل و بدون رقابت ریشه سایر گیاهان باشد. در هنگام جابجایی نهال خرمالو بایستی توجه داشت که از خشک کردن ریشه ها باید اجتناب گردد، چون خیلی به خشک شدن حساس است. همچنین در صورتیکه از پایه kaki استفاده میشود، به قطع ریشه ها نیز حساس است و بهتر است از نهالهای گلدانی استفاده شود. در موقع کشت نباید کودهای شیمیایی به خاک محل کشت افزوده شود، چون میتواند ریشه های حساس درخت را صدمه بزند. درخت در همان عمقی که در خزانه بوده است بایستی کشت شود و خاک اطراف ریشه ها پس از کاشت مقداری فشرده شده و آب داده میشود تا خاک اطراف ریشه بهتر مستقر و حفره های هوا با خاک پر شود. وقتی که درخت تازه کشت شده در بهار شروع به رشد میکند آنگاه به آن کود داده میشود.

درختان خرمالو در فواصل 3 تا 5/7 متر کشت میشوند که بستگی به رقم، شرایط آب و هوایی و نوع خاک دارد. اگر در سیستم داربستی Terllis استفاده شود (در ژاپن معمول است) از فواصل کمتر استفاده خواهد شد اما بایستی در سالهای اولیه روی اسکلت بندی درخت خوب کار کرد.

فاصله درختان خرمالو در آمریکا 6-5 متر و تا 5/7 متر نیز در کالیفرنیا مناسب تشخیص داده شده است. استاندارد فوصل آمریکا در   متر است که برای درختان با اندازه کوچکتر کمتر است. به نظر میرسد که در ایران با توجه به دمای هوا و شدت نور بیشتر فواصل  متر مناسب باشد که نیاز به بررسی دارد.

در مورد درختان تازه کشت شده هر بار یک مشت کود (20-30گرم) برای هر درخت برای 2 تا 3 بار کافی است، البته نبایستی پس از مرداد ماه (آگوست) کود داده شود. کود دهی با تاخیر میتواند موجب رشد جدید و حساس شده که با سرما صدمه خواهد دید.

یک ترکیب کودی مناسب 12-8-4 یا 16-12-8 از مخلوط کودی N-P-K است. آبیاری در حد نیاز صورت می گیرد و آبیاری برای تولید محصول عالی ضروری است. در عین حال بایستی از زهکشی خاک اطمینان حاصل شود تا آب در اطراف ریشه ها متوقف نباشد.

کود دهی درختان در سالهای بعد بستگی به نوع خاک دارد. سوپر فسفات یک تن در هر سه سال و یا سالی 250-200 کیلوگرم در هکتار در اوایل پاییز به خاک داده میشود. کود نیتروژنیئهمراه آب آبیاری حدود 1 کیلوگرم اوره به ازای هر درخت در هر سال مصرف می شود. نیتروژن اضافی میتواند موجب ریزش میوه شود. اگر برگهای بالغ سبز تیره نیستند و رشد شاخه ها کمتر از 30cm در سال است، کود متعادل 10-10-10 به نسبت یک پوند (450 گرم) در هر اینچ (5/2 سانتیمتر) از قطر درخت (قطر تنه در نزدیک سطح خاک) داده شود. کود در زیر تاج به طور یکنواخت در اواخر زمستان یا اوایل بهار پخش میشود.

بدلیل حساسیت خرمالو به PH خاک که ممکن است جلوی جذب برخی عناصر گرفته شود، محلولپاشی برگها با مواد غذایی معدنی ریزمغذی چندین بار در سال توصیه میشود.


نوشته شده در 04/11/1393 شنبه ساعت 21:09:12 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی