همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
کشت گوجه فرنگی و ویژگی های بذر
کشت گوجه فرنگی و ویژگی های بذر

کشت گوجه فرنگی

مزرعه ای و گلخانه ای
بستر کشت خاک یا بدون خاک (هیدروپونیک)
گوجه فرنگی معمولاً بر اساس محل یا ساختاری که قرار است تولید شود به کشت مزرعه ای (در فضای باز) و کشت گلخانه ای (ساختارهای محافظت شده) تقسیم می شود.
معمولاً در گلخانه ها کشت عمودی یعنی حداکثر استفاده از فضا و در مزرعه کشت افقی یا رونده است که به منظور استفاده از سطح است. جدیداً گوجه فرنگی مزرعه ای را بر روی قیم سوار می کنند که هم حداکثر نور را ببیند و هم میوه بر روی خاک نباشد و آلودگی نبیند.
از نظر بستر کاشت هم تقسیم بندی داریم:
1- کشت خالی که عمدتاً در مزرعه است.
2- کشت های بدون خاک (هیدروپونیک) که بستر کاشت ترکیبات آلی و معدنی غیر از خاک است.
 

ویژگی های بذر گوجه فرنگی

اندازه بذر= 3 تا 5 میلی متر
شکل بذر= ظاهری ابریشمی (کرک دار)، صاف، کرم تا قهوه ای رنگ (رنگ واقعی بذر گوجه فرنگی است و بذرهای قرمز یا سبز ازت قارچ کش بر روی آن ها است.
یک گرم بذر= 300 تا 350 عدد
حفظ قوه نامیه: 4 سال (حداکثر) با محتوای رطوبت بذر 5.5%
اگر میخواهیم بذر بخریم سعی کنیم عمر آن بیشتر از یک سال نگذشته باشد چون اکثر این بذرها وارداتی است و ساخت داخل نیست. 
تهیه بذر و انتخاب رقم مناسب
Atak میان رس- late دیررس- early زودرس
هزاران رقم و یا بیشتر توسط شرکت های مختلف دنیا، تولید بذر گوجه فرنگی می شود.
معمولاً شرکت های تولید کننده بذر با کاتالوگ های رنگی شناسنامه ی بذرها را در جداولی کامل می نویسند و ما هنگام خریدن این را باید از بذر فروش بخواهیم و یا اینکه خودمان از قبل شناسنامه بذر را از اینترنت دربیاوریم و هنگام خریدن دقیقاً همان بذر را تهیه کنیم وگرنه ممکن است به جای بذر گلخانه ای، بذر مزرعه ای به ما بدهند (چون شکل های بذر هم هیچ تفاوتی با هم ندارند) و ما در گلخانه بکاریم.
چون اغلب وارد کننده های بذر ایرانی یا عرب (خاورمیانه) هستند اسم اکثر بذرها که در شرکت های خارجی تولید می شود ایرانی یا عرب است (روبا-سلطان-نسیم)
(انتخاب) شاخصه های بذر خوب
بلوغ (maturity): یعنی ما از قبل باید بدانیم رقممان زودرس-میان رس یا دیررس است. پس اگر دنبال ارقام زودرس هستیم early ها را انتخاب می کنیم یا اگر دنبال ارقام دیررس هستیم late ها را انتخاب می کنیم 
Tilthation کشت: یعنی این گوجه کجا قرار است کشت شود (گلخانه، مزرعه یا گلخانه های بدون سیستم های حرارتی)
امروزه تمام بذرهای گلخانه ای دانه ای و بذرهای مزرعه ای کیلویی فروخته می شود. هم چنین به هیچ وجه بذرهای گلخانه ای را باز نخریم چون احتمال اینکه فروشنده بذر مزرعه ای داخل آن بریزد، هست.
میوه: میوه ای که قرار است وارد بازار شود و مصرف کننده مصرف کند چه ویژگی هایی باید داشته باشد. یکی وزن خود میوه است (تک میوه) مثلاً در کشور ما میوه های گرد نه خیلی درشت و نه خیلی ریز در حد 150-130 گرم مطلوب است و اگر 250 گرم بشود دیگر خریدار ندارد. پس با دانستن سایز میوه هم می توانیم عملکرد را محاسبه کنیم و هم نیاز بازار را بدست آوریم (مثلا beef یا cherry)
یعنی اگر در کشور، میوه های در حد 130 گرم مصرف می کنند.
ما هم از همان نوع میوه تهیه کنیم نه وقتی که میوه گیاه ظاهر شده و دیگر کاری نمی شود کرد.
شکل (shape): الان گوجه فرنگی های گرد، کلاسیک، تخم مرغی شک، زیتونی، گلابی شکل و ... همه رقم هست پس اگر ما این را ندانیم ضرر کرده ایم و کلی وقت و هزینه صرف کرده ایم و به نتیجه نرسیده ایم.
قدرت رشد گیاه: این به صورت ژنتیکی اصلاح شده، یک سری دارای رشد قوی و یک سری دارای رشد متوسط (معمولاً جاهایی که خاک ضعیف است اگر رشد گیاه خوب باشد کمک می کند)
مقاومت (Resistance): دارای بیشترین اهمیت است. اکثر خاک های کشور ما (80-70%) آلوده به انواع قارچ، باکتری، نماتد و ... است که آن را با سم نمی توان کنترل کرد به همین دلیل به طرف مقاومت ژنتیکی روی آورده اند. اگر در منطقه ای بیماری خاصی داریم مثلاً پژمردگی فوزاریومی، این مشخصات بر روی بذرها نوشته شده و مثلاً بذرهای Atak مقاوم است را انتخاب می کنیم.
شرکت های معروف تولید کننده بذر
شرکت آمریکایی PS:Petoseeof
شرکت هلندی Rijk Zwaanپ
شرکت هلندی De Ruiter
شرکت ژاپنی Sakata  و Takii
شرکت هلندی EnZa Zaden
پس از انتخاب و خریداری بذر، این بذر باید کشت بشود برای تولید نشا چون گوجه فرنگی تکثیر آن از طریق نشا است یعنی بذر را در خزانه کشت می کنیم، از آن نشا می گیریم و آن را به مزرعه انتقال می دهیم.
زمان و دمای جوانه زنی
دمای جوانه زنی (℃) 10 15 20 25 30 35
زمان جوانه زنی (تعداد روز) 43 14 8 6 6 9
حداقل دما برای جوانه زنی = ℃10
در شرایط دمای ایده آل معمولاً جوانه زنی 100% است.
رنج دمای مناسب (optimum range)  = ℃ 29.5-16
دمای مطلوب (optimum) = ℃ 29.5 ← 100% جوانه زنی، جوانه زنی هنگامی است که برگ های لپه ای ظاهر شوند.
حداکثر دما برای جوانه زنی (Max) = ℃ 35
نکته اساسی که در این جدول وجود دارد این است که اگر دمای 25 را به 30 درجه سانتی گراد برسانیم باید کلی گازوئیل بسوزانیم در حالی که تفاوتی در تعداد روز ایجاد نمی کند. پس بهتر است از همان دمای ℃25 استفاده کنیم.
پروسه جوانی زنی یک فعالیت آنزیمی است و دماهای بالا آنزیم ها را غیر فعال می کند. پس این طور نیست که اگر دما از 25 به 35 بردس 6 روز بشود 1 روز در حالی که بالعکس است و تعداد روز جوانه زنی تا یک آستانه ی مناسب پیش می رود و دوباره منحنی افت می کند.
پس بنابراین بهترین دمای مناسب جوانه زنی را ℃25 توصیه می کنیم (به دلیل اینکه مصرف سوخت کم باشد)

نوشته شده در 27/09/1392 چهارشنبه ساعت 00:23:25 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 27/03/1394 چهارشنبه ساعت 15:58:05 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید