کلم بروکلی از پیدایش آرتروز و تخريب غضروف پیشگیری می كند
خواص کلم

مطالعات اخير محققان انگليسي نشان مي دهد كه كلم بروكلي از بروز آرتروز و تخريب غضروف ها جلوگيري مي كند و رژيم دوهفته اي آن در درمان اين عارضه ها موثر است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، آنزيمي در بدن وجود دارد كه باعث تخريب غضروف ها مي شود؛ كلم بروكلي مانع تاثير مخرب اين آنزيم مي شود.

در اين آزمايش، ۲۰ داوطلبي كه براي عمل زانو در نظر گرفته شده بودند، قبل از عمل جراحي به مدت دوهفته از رژيمي استفاده كردند كه در آن مصرف روزانه ۱۰۰ گرم بروكلي توصيه شده بود.

پس از دوهفته نتايج كاملا شگفت انگيز بود چراكه درصد قابل توجهي از بيماري بهبود يافته بود.

مدير اين پروژه تحقيقاتي به بيماران مبتلا به آرتروز توصيه كرد از رژيمي استفاده كنند كه در آن مقدار بالايي از كلم بروكلي گنجانده شده باشد و درصورتي كه با طعم آن مشكل دارند، مصرف روزي ۱۰۰ گرم نيز كفايت مي كند.

سبزیجات تیره کلمیان مانند گل کلم و بروکلی پروتئین را در نواحی پرخطر رگ‌ها فعال می‌کند. یک ماده شیمیایی به نام سولفوروفان در سبزیجات وجود دارد که امکان محافظت در برابر بیماری‌های قلبی از طریق خوردن سبزیجات را باعث می‌شود.

هر چه بیشتر کلم بروکلی (و حتی کلم فندقی) خورده شود، خطر سرطان روده بزرگ و راست‌روده (انتهای روده بزرگ) در مردان کمتر می شود. کلم بروکلی با کاهش شیوع سرطان‌های حلق، دهان، معده، پروستات معده و مثانه مرتبط است.

بروکلی دارای ماده‌ای بنام سولفورافان است که تعداد، اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد. دارای مقادیر زیادی فیبر، کاروتنوئید، ویتامین ث، فیبر و بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین آ) است و یک آنتی‌اکسیدان قوی به‌شمار می‌آید.

کلسیم موجود در بروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است

برخي ديگر از خواص كلم بروكلي عبارتند از :

• خاصيت سم زدايي از بدن
• خاصيت ضد التهابي
• متعادل كردن ويتامين D در بدن
• كاهش كلسترول
• بهبود برخي بيماري هاي چشمي و بينايي
• ترميم پوست آسيب ديده
• خاصيت ضد سرطاني

براساس آخرين آمارگيري در انگليس، بيش از ۸.۵ ميليون نفر در اين كشور به بيماري آرتروز به ويژه در نواحي زانو، دست، پا، زانو لگن و ستون فقرات مبتلا هستند.

منبع :pezeshk.us


نوشته شده در 10/09/1392 ساعت 01:38:55 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 10/09/1392 ساعت 02:09:48 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان دارویی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی
 

 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک