کمپوست چندمنظوره باگاس نیشکر ثروتی پنهان
کمپوست چندمنظوره باگاس نیشکر ثروتی پنهان

کمپوست چندمنظوره باگاس نیشکر ثروتی پنهان

 همزمان با ظهور کشاورزی مکانیزه و تقاضا برای درخواست تولید محصول بیشتر و افزایش میزان ضایعات کشاورزی سبب شد تا محققین راه حل منطقی تبدیل این مواد را ارائه کنند.
نیشکرنیوز -کمپوست یک روند تدریجی در طبیعت است که به وسیله آن مواد آلی با حضور هوا توسط میکروارگانیسم‌ها و قارچ‌ها تجزیه می‌شوند و حاصل آن کود با ارزشی است که می‌تواند در جاهای مختلف و حتی در باغچه‌های خانگی مورد استفاده قرار گیرد تا جایی که به کمپوست خانگی به عنوان “ثروتی که دیده نمی‌شود” اشاره شده است.
 
 در استان خوزستان با اجراء طرح توسعه نیشکر و همزمان با فعالیت کارخانجات شکر، مقادیر زیادی از ملاس، فیلتر کیک و باگاس تولیدی کارخانه‌ها به همراه برگ و سرشاخه نیشکر می‌تواند در نتیجه فعالیت‌های میکروبی به راحتی به کمپوست تبدیل شود و به عنوان کود آلی زیست محیطی با بهره‌وری بسیار مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.
 
کمپوست تهیه شده از باگاس نیشکر غنی از مواد غذایی لازم برای رشد گیاه است و با استفاده از قارچ‌ها، آکتینومیست‌ها و باکتری‌های سلولزخوار، ماده‌ای مناسب برای بستر گیاه بوده و حاوی اغلب عناصر غذایی و ماکرو و میکروالمنت‌های مورد نیاز گیاه می‌باشد.
 
این گونه نه تنها مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در طول رشد تامین می‌کند، بلکه حاوی میکروارگانیسم‌های مفیدی است که مانع از رشد و تکثیر خیلی از قارچ‌های بیماریزای گیاهی می‌گردد. قارچ‌های مورد استفاده در تهیه این کمپوست، حل‌کننده فسفر بوده و همچنین قدرت تجزیه دیواره سلولی قارچ‌های سلولاز  را دارا هستند و حتی اسپورهای قارچ‌ها را از طریق پارازیته کردن از بین برده و با تولید کیتیناز مانع از رشد و تکثیر این قارچ‌ها می‌گردند و در مدت کوتاهی کمپوستی با کیفیت عالی برای انواع زراعت‌ها تهیه می‌کنند.
 
نسبت کربن به میکروالمنت‌های مورد نیاز گیاه در این کمپوست به شکل ایده‌آلی تنظیم شده است تا در موقع مصرف باکتری‌های تجزیه‌کننده نه تنها رقابتی با ریشه گیاه نداشته باشند، بلکه مقدار زیادی عناصر غذایی را به فرم قابل دسترس در اختیار گیاه قرار دهد.
 
ماده آلی تولیدی به دلیل داشتن بافت سبک املاح و ترکیبات ضروری مورد نیاز گیاهان مختلف، ضمن اینکه فیزیک خاک را اصلاح کرده و مناسب رشد و گسترش ریشه گیاه می کند، باعث جذب رطوبت و ایجاد شرایط بهتر اطراف ریشه می‌شود. جوانه‌زنی را بهتر و شرایط رشد را مهیا می‌کند. عناصر شاخص کود آلی بیولوژیک تولید شده از باگاس نیشکر عبارتند از: آهن، منگنز، روی، مس، ازت، فسفر، پتاس، کربن آلی، موادآلی و سایر عناصر مفید و مورد نیاز رشد انواع گیاهان می باشد
 
در شرایط عادی در یک فصل زراعی در استان خوزستان مقدار ۳۵۰ کیلوگرم در هکتار کود اوره در سه مرحله و دی آمونیوم فسفات به میزان ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار به خاک مزارع نیشکر داده می‌شود که در صورت استفاده از کمپوست، مصرف این گونه کودهای شیمیایی فوق‌العاده کاهش یافته و به حداقل میزان خود می‌رسد، ضمنا عناصر اصلی چون ازت، فسفر و پتانسیم حاصل از کمپوست به راحتی جذب گیاه می‌شود.
 
از نظر هزینه، تولید کمپوست از تفاله نیشکر کاملا مقرون به صرفه بوده و دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است. چنانچه استفاده از آن در اراضی نیشکرخیز استان خوزستان سبب افزایش قابل توجهی در تولید محصول نیشکر در هکتار می‌شود.
 
Print Friendly
TelegramWhatsAppLineSMSViberWeChatCopy LinkFacebook

نوشته شده در 04/12/1395 چهارشنبه ساعت 20:33:38 توسط samira


بازگشت به صفحه قند


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید