کنترل آفت کرم گلوگاه انار به روش هسته ای
کنترل آفت کرم گلوگاه انار به روش هسته ای

آفت کرم گلوگاه انار با روش هسته ای کنترل شد

 

پژوهشگران و متخصصان سازمان انرژی اتمی ایران در پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای برای نخستین بار موفق شدند آفت مهم کرم گلوگاه انار را با روش هسته‌ای (نابارورسازی) کنترل و مدیریت کنند.

 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، پژوهشگران سازمان انرژی اتمی ایران در پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با همکاری کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی طی پنج سال فعالیت مداوم و انجام مراحل مختلف در شرایط آزمایشگاه و باغ، موفق شدند به صورت کاربردی در فصل جاری با پرورش، پرتوتابی و رهاسازی تعداد 60 هزار حشره عقیم در سطح 10 هزار متر مربع باغ ایزوله مشتمل بر 1800 اصله درخت انار بارده در شهرستان ساوه، خسارت اقتصادی آفت را به صورت چشمگیری کاهش دهند.
 
ایران به عنوان بزرگ ترین تولید کننده محصول انار در جهان همواره با کرم گلوگاه انار به عنوان مهم ترین آفت محدود کننده در مسیر تولید این محصول صادراتی، مواجه بوده که تاکنون این آفت سالانه موجب کاهش  60-30 درصدی محصول شده است.
 
استقبال کم نظیر باغداران محلی و کارشناسان از اجرای این شیوه ی جدید، نوید بخش کنترل کرم گلوگاه انار در سطح کشور و در نتیجه کاهش خسارات اقتصادی به باغداران و ارتقاء جایگاه جهانی کشور در این حوزه است که با تداوم همکاری مشترک پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و وزارت جهاد کشاورزی امکان پذیر خواهد بود./
منبع:ایانا

نوشته شده در 27/07/1393 ساعت 23:24:21 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 27/07/1393 ساعت 23:25:36 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید