کود ذرت چیست
کود ذرت چیست

کود ذرت چیست

 
شما با شنیدن عنوان کود ذرت ممکن است به یکی از این دو موضوع توجه کنید کودی که جهت رشد محصول ذرت کاربرد دارد و یا کودی که از ذرت جهت استفاده بقیه محصولات کاربرد دارد. معمولا کودی که برای محصول ذرت تهیه شده است ترکیبی از کود های شیمیایی مصنوعی می باشد که جهت رفع نیاز های خاص ذرت طراحی شده است. اما کود های ساخته شده از ذرت محصول گلوتن موجود در ذرت می باشد که برای کنترل علف های هرز طبیعی و لقاح در چمن کاری مورد استفاده قرار می گیرد.
 
گیاه ذرت به مقادیر بالایی از عناصرنیتروژن و فسفر به منظور شروع رشد خوب نیازمند می باشد. و جهت آماده سازی برای گل دادن در برنامه کاربردی کود دهی به عناصر فسفر و پتاسیم احتیاج بیشتری دارد. ممکن است شما در فروشگاه های محصولات باغبانی با کود هایی برای محصول ذرت مواجهه شوید اما هیچ کدام از این کود ها مخصوص محصول ذرت نمی باشد. در عوض جهت تهیه کود ذرت می بایست در بخش های مختلف فصل رشد با اطمینان از نیاز محصول به عنصر خاصی آن کود را جهت رفع نیاز همان بازه زمانی برای آن تهیه نمائید.
 
اکثر انواع کود های مخصوص ذرت دارای نیتروژن بسیار بالایی می باشند، زیرا ذرت نیاز به میزان نیتروژن بسیار بالایی در سراسر چرخه رشد خود دارد. برخی از انواع کود جهت محصول ذرت، با عنوان کود استارتر، شامل ترکیبی از نیتروژن و فسفر می باشد. این کود جهت افازیش دادن ریشه های گیاه طراحی شده است زیرا در زمانی که آن ها بسیار جوان و نازک هستند بسیار ضعیف اند و نمی توانند مواد غذایی زیادی را جذب نمایند، این مسئله بیشتر در زمانی که با آب و هوای سرد مواجهه باشیم بیشتر خود را نشان می دهد. کود استارتر را قبل از اینکه دانه ذرت شروع به جوانه زدن کند در اطراف دانه گسترش می دهیم. هنگامی که محصول ذرت 4 تا 6 فوت ( حدود 1.2 تا 1.8 متر) قد می کشد، کود هایی حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به خاک می افزاییم و یا به برگ محصول اسپری می کنیم.
 
به علت حجم زیاد نیاز محصول ذرت به کود، استفاده از کود های شیمیایی مصنوعی برای این محصول بسیار گران خواهد بود و همچنین دارای عوارضی برای خاک و آب های زیر زمینی نیز خواهد بود و شرایط آن های نامتناسب می نماید و در نتیجه استفاده از کود شیمیایی با منفعت نخواهد بود. در نتیجه به جای استفاده از کود شیمیایی کشاورزان از از یک نوع کود یا پوشش ارگانیک با نیتروژن بسیار جهت رفع نیاز این محصول در هنگام رشد و یا زمانی که هنوز گیاهی جوان است و یا در طول فصل زمستان قبل از کاشت محصول، استفاده می نمایند. گیاهان پوششی همانند شبدر قرمز یا گیاه باقالای از هوا میزان زیادی نیتروژن را جذب نموده و از طریق ریشه وارد خاک می نمایند. ذرت همچنین می تواند با گیاهانی همچون سویا و یا یونجه به صورت چرخشی جهت افزایش میزان نیتروژن در خاک کاشته شود. دیگر نیاز های ذرت نیز به عناصر شیمیایی توسط کود های آلی یا کمپوست رفع می شود. گیاهان ذرتی که با کود ها و یا گیاهان ارگانیک تغذیه می شوند بارورتر از گیاهانی که با کود های شیمیایی تغذیه می شوند، می گردند.
 
یک نوع کود ساخته شده از ذرت نیز به نام کود گلوتن ذرت معروف است که تولید شده از نشاسته ذرت است و غنی از عنصر نیتروژن می باشد. این کود به صورت گلوله و یا پودر به فروش می رسد و به طور کلی بابت رشد و پرورش چمن کاربرد دارد. تولید کنندگان این نوع کود ادعا می کنند که این کود به طور مؤثر جهت سرکوب نمودن علف های هرز قبل از رشد گیاهان کاربرد دارد. اما مطالعات و تحقیقات کنترل شده بر روی این محصول نتایج مختلفی را نشان داده است. سرکوب آشکار علف هرز که احتمالا با توجه به وجود محتوای نیتروژن بالایی که در این کود موجود است باعث می شود که چمن با یک جهش افزایشی بزرگ روبرو گردد و اجازه رشد و رقابت به علف های هرز را ندهد. اگرچه کود گلوتن ذرت یک کود طبیعی است و برای مردم و حیوانات خانگی بی خطر می باشد اما این مشکل وجود دارد که به عنوان یک آلاینده جدی به دلیل وجود نیتروژن تبدیل نشده به نیترات وارد آب های زیر زمینی می شود و باعث بروز مشکلات زیست محیطی می گردد.
 
منبع: http://www.wisegeek.com/what-is-corn-fertilizer.h

نوشته شده در 19/11/1395 سه شنبه ساعت 20:45:52 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات