کود شمیایی سولفات منگنز
کود شمیایی سولفات منگنز

کود شمیایی سولفات منگنز

 
منگنز نقش كلیدی در تشكیل كلروپلاست و سیستم های آنزیمی گیاه داشته و مصرف کود شمیایی سولفات منگنز باعث بهبود فتوسنتز گیاه و افزایش تولید محصول خواهد شد. منگنز فعال كنندۀ تعداد زیادی آنزیم در گیاهان است.
 
اهمیت کود
 
منگنز Mn از عناصر غذایی کم مصرف محسوب می شود. این عنصر نقش ضروری در عمل تنفس داشته و فعال کننده آنزیم هایی مانند نیتریت ردوکتاز بوده که در متابولیسم ازت دخالت دارد. منگنز در خاک به شکل کاتیون دو ظرفیتی Mn+2 جذب می شود. در خاک هایی که میزان آهک آن بالاست مقدار منگنز قابل دسترس کم است.
 
مهمترین علامت کمبود منگنز بروز حالت زردی بین رگبرگ ها در برگ های پیر می باشد این حالت به ویژه در سر شاخه های بالاتر بیشتر مشاهده می شود و گاهی نیز با توقف رشد سر شاخه ها همراه است. رایجترین کود منگنز سولفات منگنز با ۱۶ و یا ۲۲ درصد منگنز است این کود هم در خاک های اسیدی و هم در خاک های قلیایی قابل مصرف است .
 
مشخصات كود
 
آهكی بودن خاك ها، PH بالا، ماده آلی كم و مصرف نا متعادل كود ها از عواملی هستند كه قابلیت استفاده این عنصر را برای گیاهان محدود كرده و خسارات جبران نا پذیری را بر میزان تولید و كیفیت محصولات وارد می كنند.
 
علائم و عوارض ناشی از كمبود این عنصر در اكثر نقاط زمین و در اغلب محصولات به چشم می خورد. استفاده از كود های شیمیایی حاوی این عنصر به خصوص همراه ماده آلی گوگرد و باكتری های مربوطه باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاهان شده و بسیاری از نارسائی های تغذیه ای را بر طرف می سازد.
 
کود شمیایی سولفات منگنز با فرمول شیمیایی Mn So4 H2o حاوی 24 درصد منگنز است كه به صورت پودری تولید و در بسته بندی های 25 كیلوگرمی عرضه می گردد.
 
روش زمان و مقدار مصرف کود
 
كود شمیایی سولفات منگنز از طریق جای گذاری عمقی (موضعی چال كود و نواری) و محلول پاشی قابل مصرف است. درخاك های سبك با آب آبیاری نیز قابل مصرف است اما تحت این شرایط باز یافت آن كمتر خواهد بود.
 
درختان
 
در زمستان در قسمت میانی سایه انداز از كود شمیایی سولفات منگنز به همراه كود حیوانی و گوگرد به صورت چال كود یا كانال كود به میزان 200 تا 300 گرم به ازاء هر درخت بارور مصرف می شود .
 
نباتات زراعی
 
هنگام تهیه بستر بذر از كود شمیایی سولفات منگنز همراه با سلیر كود های زمستانه به میزان 50 تا 80 كیلو گرم در هكتار زیر خاك مصرف می شود.
 
محلول پاشی
 
در درختان میوه به نسبت 3 تا 4 در هزار و در محصولات زراعی به نسبت 2 تا 3 در هزار محلول پاشی می گردد.
 
گیاهان و مناطق مورد مصرف
 
كمبود منگنز در خاك های آهكی با PH بالا و خصوصا با بافت سبك در اكثر نقاط ایران و محصولات گزارش شده است. مصرف كود های حاوی منگنز در این اراضی به تدریج عوارض ناشی از كمبود این عنصر را بر طرف و میزان كلروفیل فتوسنتز و عملكرد را افزایش خواهد داد.
 
نكات فنی
 
مصرف كود شمیایی سولفات منگنز به صورت 1 تا 2 سال در میان از كمبود عنصر منگنز جلوگیری می كند. مصرف این كود مخلوط با كود حیوانی خصوصا در محدوده فعالیت ریشه باعث افزایش كار آیی كود سولفات منگنز می شود.
 
کاربرد و مصارف کود شیمیایی سولفات منگنز
 
ریز مغذی کشاورزی
 
زمین های کشاورزی و باغات
 
تولید انواع کود کشاورزی

نوشته شده در 20/11/1395 چهارشنبه ساعت 18:31:54 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات