کود های آلی
کود های آلی

کود های آلی

 
کود های آلی حاوی مواد مغذی ضروری برای بهبود سلامت و بهره وری خاک و عامل تشویق جهت رشد گیاه هستند. مواد مغذی آلی باعث افزایش فراوانی عناصر موجود در خاک می شوند. مواد معدنی مانند سنگ فسفات استخراجی، سولفات پتاس و سنگ آهک به عنوان کود آلی در نظر گرفته می شوند، اگر چه آنها حاوی مولکول های آلی (کربن) هستند.
 
کود های آلی
 
کود های آلی حاوی مواد مغذی ضروری برای بهبود سلامت و بهره وری خاک و عامل تشویق جهت رشد گیاه هستند. مواد مغذی آلی باعث افزایش فراوانی عناصر موجود در خاک می شوند. با ارائه مواد آلی و عناصر کم مصرف موجودات زنده مانند میکوریزا قارچ، که به گیاهان جهت جذب مواد مغذی کمک می نمایند، حفظ می شوند. البته استفاده بیش از اندازه و بدون آگاهی از کود های شیمیایی ممکن است تاثیر منفی طولانی مدت بر روی موجودات زنده در خاک و اثر سوء بلند مدت بر بهره وری خاک داشته باشند.
 
تعریف «کود ارگانیک»
 
صحت مدت زمانی استفاده از مواد «ارگانیک» در سیستم های کشاورزی و کود می تواند در کشاورزان ایجاد سردرگمی نماید. و اصل مشکل این نوع از کود ها در بازاریابی و استفاده از اصطلاح مربوط محاوره ای آن می باشد. مواد معدنی مانند سنگ فسفات استخراجی، سولفات پتاس و سنگ آهک به عنوان کود آلی در نظر گرفته می شوند، اگر چه آنها حاوی مولکول های آلی (کربن) هستند. این تنها یکی از بسیاری از ابهامات در استفاده از این واژه آلی در کود ها می باشد.
 
کود مصنوعی، مانند اوره و فرمالدئید اوره، در مفهوم شیمی آلی جزء مواد آلی در نظر گرفته می شوند، و می توانند در کشاورزی ارگانیک کاربرد داشته باشند، اما زمانی که به عنوان یک ماده شیمیایی خالص تحت استاندارد های صدور گواهینامه آلی و ارگانیک تولید نشوند، جزء کود های ارگانیک نیستند.
 
به طور طبیعی سنگ آهک پودر استخراجی، سنگ فسفات استخراجی و نیترات سدیم، جزء مواد معدنی هستند (به مفهومی مواد شیمیایی می باشند) که آنها حاوی مولکول های کربن اند، و به سختی برداشت می شوند، اما برای کشاورزی ارگانیک در مقدار حداقل تایید شده هستند.
 
موضوع مشترک این است که می توان از طریق این نمونه متوجه شد که کشاورزی ارگانیک تلاش خود را از طریق حداقل پردازش (به عنوان مثال از طریق انرژی شیمیایی) تعریف نموده است، و همچنین به عنوان مواد طبیعی (به عنوان عناصر موجود در طبیعت، و یا از طریق پردازش بیولوژیکی طبیعی) جایگاه خود را مشخص نمده است.
 
البته این یک موضع متناقض است با این حال، به دلیل استفاده از مواد مغذی گیاهی کنسانتره در حد بالا (در قالب نمک) توسط کشاورزان برای قرن ها سطوحی از دریاچه های خشک در یک مد بسیار کم به وجود آمده است که با در نظر گرفتن تعاریف بسیاری از علاقه مندان به استفاده از مواد آلی و بسیاری از تعاریف دولت در کشاورزی ارگانیک این روش از کشاورزی ارگانیک حذف شده اند. یکی از شعار های اصلی ر بازاریابی در شیوه زندگی ارگانیک این است که کود های آلی کاملا متفاوت از کودهای شیمیایی می باشند. چنین دوگانگی بی علت به وجود آمده است زیرا همپوشانی قابل توجهی بین این دو نوع کود وجود دارد.
 
مزایای کود آلی
 
با این حال، در طبیعت، کود های آلی با ارائه افزایش مکانیزم ذخیره سازی فیزیکی و بیولوژیکی خاک، باعث کاهش خطرات بیش از لقاح در گیاهان می شود. البته میزان محتوای مواد مغذی در کود آلی، حلالیت و نرخ انتشار مواد مغذی معمولا بسیار کمتر نسبت به این مواد در کود شیمیایی و مواد معدنی غیر آلی می باشند. یک مطالعه نشان می دهد در طی یک دوره 140 روزه، پس از استفاده از کود های آلی:
 
-کودهای آلی بین 25 ٪ تا 60٪ از محتوای نیتروژن آن ها منتشر شده بود.
 
-کود انتشار یافته کنترل شده (تضمینی) به میزان نسبتا ثابت انتشار یافت بود.
 
-کود محلول بیشتر نیتروژن خود را در شستشوی اولین بار منتشر نمود.
 
معایب کود آلی
 
دشوار است که از نظر شیمیایی بین اوره منشاء زیستی و اوره ای که به طور مصنوعی تولید می شود تمایز قائل شد. مانند کود معدنی، که ممکن است بیش از اعمال کود آلی و به عنوان یک نتیجه، نیاز به یک تست آزمون خاک محلول در آب برای تعیین نرخ های میزان مصرف بهینه دارد. انتشار سموم در مواد غذایی ممکن است کاملا به طور ناگهانی بسته به نوع کود آلی و مقدار استفاده آن نیز اتفاق افتد. کود آلی نسبت به واکنش در فاضلاب، کمپوست و منابع می تواند متغیر باشد و آرام از یک دسته به بعدخطر آفرین نیز شود. مگر اینکه هر دسته از نظر مقدار مواد مغذی استفاده شده دقیقا شناخته شود و تست گردد. نیتروژن حاوی در کود های معدنی نیز در قالب نیترات و آمونیوم باعث اسیدی شدن خاک می شوند.
 
از سال 2006، استفاده از کود نیتروژن به طور فزاینده ای در بریتانیا و ایالات متحده کنترل می شود .اگر اتروفیکاسیون بتواند معکوس شود، ممکن است دهه ها طول بکشد تا نیترات هایی که از قبل انباشته شده اند در آب های زیرزمینی توسط فرآیندهای طبیعی شکسته شوند.
 
به این دلایل است که آگاهی از محتوای مواد مغذی از الزامات خاک و مواد مغذی از محصول توصیه می شود تا به دقت به طور متعادل از مواد مغذی موجود در کود معدنی استفاده گردد. این فرایند بودجه بندی مواد غذایی نامیده می شود. توسط نظارت دقیق شرایط خاک، کشاورزان می توانند با جلوگیری از هدر رفتن کود گران قیمت و همچنین هزینه های بالقوه جهت تمیز کردن هر گونه آلودگی ایجاد شده در یک محصول جانبی در کشاورزی اجتناب کنند

نوشته شده در دوشنبه هجدهم بهمن 1395 ساعت 18:27:43 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات