کود-شیمیایی
کود-شیمیایی

کودهای شیمیایی

در سال‌های اخیر رشد مصرف کودهای شیمیایی در کشور بسیار سریع بوده و در مدت پانزده سال گذشته علاوه بر تولیدات داخلی، بیش از دو میلیارد دلار ارز برای تأمين کودهای شیمیایی از کشور خارج شده است، معهذا متأسفانه در این مدت نه تنها افزایش عملکرد محصولات کشاورزی با رشد مصرف کودهای شیمیایی متناسب نبوده، بلکه در رابطه با بعضی از محصولات عملکرد در واحد سطح نيز عمدتاً به دلایل متعددی از جمله کمبود آب، نحوه آبياري، طرز استفاده از کود و غیره افزایش چندانی نیافته است. به نظر می‌رسد برای رفع مشکل اساسی عملکرد پائين، تعیین نیاز کودی گیاهان زراعی سر منشأ بازگشایی تنگناها باشد (ملكوتي و همكاران، 1383).
 
امروزه از کودها به عنوان ابزاری برای نیل به حداکثر تولید در واحد سطح استفاده می‌شود. در صورتی که مدیریت کوددهی باید به نحوی باشد که بتواند علاوه بر افزایش تولید، کیفیت محصولات کشاورزی را ارتقاء داده و ضمن آلوده نکردن محیط زیست، بخصوص آب‌های زیرزمینی، تجمع مواد آلاینده نظیر نیترات را در اندام‌های مصرفی محصولات زراعی به حداقل ممکن تنزل دهد. علاوه بر آن ضمن افزایش راندمان کودی، سلامتی انسان و دام نیز تأمین شده باشد (سرمدنيا و كوچكي، 1386).
 
استفاده از کودهای شیمیایی در کوتاه مدت سبب افزایش و ازدیاد محصول و قوت آن مي‌گردد و به ظاهر شیوه‌ای مطلوب و پر بازده پنداشته شده است. در صورتی که چنین روندی مقطعی بوده و در نهایت سبب از بین رفتن مواد آلی خاک، بروز آلودگی شیمیایی خاک، بر هم خوردن تعادل اکوسیستم‌های زراعی، آلودگی آب‌های زیرزمینی، فشرده شدن خاک‌های زراعی و بالاخره کاهش تولید می‌گردد. به‌علاوه قسمت اعظم مواد شیمیایی مصرف شده، به هدر خواهد رفت و باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد. از سوی دیگر آلودگی شیمیایی خاک بر منابع آب زیرزمینی نیز تأثیر سوء خواهد گذاشت و پیامد مستقیم آن به صورت اختلالات جسمانی در افراد ساکن مناطق مجاور این منابع نمود می‌یابد (‌رخزادي، 1387).
 
در قرن حاضر کودهای شیمیایی ساخت بشر، مثل کودهای شیمیایی ازته، فسفره، و پتاسه، جهت افزایش عملکرد محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای رو به افزایش جمعیت، توسط انسان، به دلیل عدم دسترسی به زمین‌های حاصلخیز زراعی تشدید شده است (خادمي، 1381). در طول سال‌های اخیر در دنیا، تولید مواد غذایی و مصرف کودهای شیمیایی به تدریج افزایش یافته است. تخمین زده شده که در کشورهای در حال توسعه باز هم جمعیت بشری رو به افزایش بوده و به‌منظور تضمین غذای کافی برای همگان، یا باید رشد جمعیت را متوقف نمود و یا به کود بیشتری جهت تأمین نیازهای رو به افزایش برای پروتئین دست یافت (آستارائی و کوچکی، 1375). 
 
در چند دهه اخیر با توجه به افزایش جمعیت و تقاضاي روز افزون براي مواد غذایی، از کودهاي شیمیایی به عنوان ابزاري براي نیل به حداکثر تولید در واحد سطح استفاده بي‌رويه شده که از جمله زیان‌ها و پیامدهاي آن علاوه بر اتلاف سرمایه و خسارت مالی، شامل آلودگی آبی و خاکی، بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی در خاك و کاهش بازده محصولات کشاورزي می‌شود. مصرف کودهاي شیمیایی نیتروژنه براي افزایش تولید محصول تا آینده‌اي قابل پيش‌بيني ادامه خواهد داشت، اما براي کاهش مصرف این کودها باید به پدیده تثبیت بیولوژیکی نیتروژن توسط میکروارگانیسم‌ها توجه بیشتري معطوف شود. بدون تردید كاهش مصرف كودهاي شيميايي علاوه بر اثرات مثبتی که بر کلیه خصوصیات خاك دارد از جنبه‌هاي اقتصادي، زیست محیطی و اجتماعی نیز مثمر ثمر مي‌شود. توجه به عوامل زیست محیطی ناشی از مصرف بي‌رويه و نامتعادل کودهاي شیمیایی و نیز قیمت بالا و رو به افزایش این کودها در بازار جهانی انگیزه تعيين سطح بهينه مصرف كودهاي شيميايي را بیش از پیش آشکار می سازد ( خليلوند و همكاران، 1389 ).
برچسب:کود شیمیایی,کود,انواع کود,حاصلخیزی کود,پتاسیم,ازت,اسید هیومیک,کود اسپانیایی,کود خارجی,کود دولتی,کود آلی,کود شمیایی,کودهای شیمیایی,مواد شیمیایی,خرید کودهای شیمیایی,فروش کودهای شیمیایی,fertilizer chemical

نوشته شده در دوشنبه سوم آذر 1393 ساعت 23:37:48 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات