گران شدن نهاده های دام و طیور
گران شدن نهاده های دام و طیور
ذرت و سویا بعد از تعطیلات نوروزی به ترتیب هر کیلوگرم 160 و 100 تومان گران شد، در حالی که قیمت مرغ زنده درب مرغداری نسبت به پیش از تعطیلات نوروزی کاهش داشته است.
 
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت:‌ ذرت برزیل که در تاریخ 15 اسفندماه 1392 هر کیلوگرم 900 تومان در بندر امام به فروش می‌رسید، امروز (20 فروردین‌ماه) با 160 تومان افزایش به یک‌هزار و 60 تومان رسیده و سویای برزیلی که در همین تاریخ یک‌هزار و 840 تومان قیمت داشت، امروز به یک‌هزار و 940 تومان افزایش و تولید این ماده پروتئینی را برای مرغداران در وضعیت نامناسبی قرار داده است.
ابوالقاسم سوزنچی افزود: با توجه به اینکه 60 درصد از قیمت تمام‌شده مرغ را خوراک آن تشکیل می‌دهد، تغییرات قیمتی ذرت و سویا تأثیر زیادی در قیمت تمام‌شده تولید مرغ دارد که لازم است مسئولان کنترل بیشتری بر فروش این محصول داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: این اتفاق در حالی رخ داده است که تغییرات اساسی در نرخ ارز و هزینه ترانزیت کالا صورت نگرفته، اما نهاده‌های دام و طیور افزایش نرخ داشته است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان همدان ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده درب مرغداری در تاریخ 20 آذرماه 1392، چهارهزار و 300 تومان و در روزهای پایانی سال گذشته چهارهزار و 800 تومان و امروز به چهارهزار و 550 تومان کاهش یافته است.
سوزنچی تصریح کرد: کشتار گاه در صورتی که 10 روزه تسویه کند، 150 تومان از نرخ فروش هر کیلوگرم مرغ را کسر می‌کند، در غیر این صورت مرغدار باید دو ماه برای گرفتن پول خود صبر کند.
وی یادآور شد:‌ مرغداران برای انتقال محموله‌های نهاده‌های طیور به درب مرغداری برای هر کیلوگرم 60 تومان پرداخت می‌کنند که باعث افزایش هزینه تمام‌شده این محصول و ضرر و زیان ناشی از آن شده است.
سوزنچی تأکید کرد: برای حفظ تولید وجلوگیری از ضررو زیان این محصول، تعزیرات حکومتی باید وارد عمل شود تا مانند سال‌های گذشته با مشکلات پیچیده‌تر و بحران در این زمینه روبه‌رو نباشیم./
 
خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی
 

 


نوشته شده در 22/01/1393 جمعه ساعت 01:42:32 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک