گوشت قرمز این هفته ارزان می‌شود
گوشت قرمز این هفته ارزان می‌شود

گوشت قرمز این هفته ارزان می‌شود

 
 گوشت
ساعت24-در پی ادامه گران‌فروشی گوشت قرمز، رئیس مرکز اصلاح نژاد دام وزارت کشاورزی اعلام کرد که با افزایش عرضه دام زنده و گوشت قرمز داخلی و وارداتی، قیمت این محصول در هفته جاری کاهش خواهد یافت.
 
طی ماه‌های گذشته قیمت گوشت قرمز روند پرنوسانی داشته و قیمت آن روز به روز گران‌تر شده است و در این میان نه‌تنها هیچ‌یک از مسئولان بخش خصوصی و دولتی مسئولیت این گرانی را به عهده نگرفته‌اند بلکه هر کسی به دنبال مقصر جلوه دادن دیگری بوده است و عده‌ای مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی عامل آن را عرضه دولتی کم گوشت قرمز و دام قرمز دانسته‌اند و وزارت کشاورزی را موظف به پاسخگویی اعلام کرده‌اند و از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه‌های تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان دام زنده بارها اعلام کرده‌اند که دلالی و بازی قصابان و واسطه‌گران با قیمت عامل گرانی گوشت قرمز بوده و عرضه دام هیچ کمبودی ندارد؛ بنابراین دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید با گران‌فروشان برخورد کنند.
 
این اظهارات متناقض در حالی طی ماه‌های گذشته مطرح شده که همچنان گرانی گوشت قرمز ادامه داشته و بازار رنگ تعادل به خود ندیده است.
 
روزی ۲۰۰۰ تن لاشه گوسفند عرضه می‌کنیم
 
اما محمدرضا ملاصالحی - رئیس مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: متاسفانه همچنان قیمت گوشت قرمز در بازار بالا و غیرمنطقی است اما از هفته جاری شرکت پشتیبانی امور دام برنامه‌ریزی کرده با قدرت به بازار ورود پیدا کند و در حجم و میزان قابل توجهی گوشت قرمز به بازار عرضه کند و از سوی دیگر نیز شورای تامین‌کنندگان دام زنده اعلام کرده که روزی ۲۰۰۰ تن لاشه گوسفندی به بازار تزریق می‌کند.
 
وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تعادل‌بخشی به قیمت گوشت قرمز، افزایش واردات و عرضه گوشت گرم و نیمه‌گرم از ارمنستان و دیگر کشورهای طرف قرارداد است که امیدواریم چنین اقداماتی منجر به کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار طی هفته جاری شود.
 
این مقام مسئول پیش از این نیز اعلام کرده بود طرح عرضه گوشت قرمز تازه گوسفندی درجه یک از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در دستور کار قرار گرفت و شقه بدون دنبه گوسفندی به قیمت کیلویی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف‌کننده در نظر گرفته شده است و این عرضه از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در میدان مرکزی بهمن تهران صورت می‌گیرد.
 
باید منتظر ماند و دید که این اقدامات جهاد کشاورزی می‌تواند بازار گوشت قرمز را متعادل کند و از افزایش بی‌رویه این محصول پروتئینی استراتژیک در سی‌ و چند روز باقی‌مانده تا بازار شب عید جلوگیری کند یا همچنان روند پرنوسان گوشت قرمز روی خط گرانی ادامه خواهد یافت.

نوشته شده در 23/11/1395 شنبه ساعت 13:39:18 توسط samira


بازگشت به صفحه گوشت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
تبلیغات
 

 
 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک