گیاهان دارویی و شفا بخش فرصت شغلی مناسبی است
گیاهان دارویی و شفا بخش فرصت شغلی مناسبی است

گیاهان دارویی و شفا بخش فرصت شغلی مناسبی است

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، ، این روزها در اکثر مناطق کشورمان کم‌آبی بی‌داد می‌کند. حجم سفره‌های زیر زمینی به دلیل برداشت‌های بی حد و حصر کشاورزان از منابع آبی به حداقل ممکن رسیده است. اقلیم آب‌و هوایی در معرض تغییر قرار گرفته و هزاران کشاورزی که تا دیروز بر سر مزارع خود مشغول به کار بوده‌اند به دلیل فقدان آب مجبور به ترک زمین‌های خود و تغییر شغل شده‌اند. مهاجرت‌ها به شهر‌ها برای پرکردن شغل‌های خدماتی افزایش یافته و آسیب‌ها اجتماعی رو به ازدیاد گذاشته است.
 
این‌ها بخشی از واقعیت‌های جامعه امروز ماست. شاید برخی باورشان نشود اما است بحران کم آبی یکی از چالش‌های اصلی امروز کشور ایران است. کم آبی فقط منجر به نبود آب و یا کاهش مصرف در همه بخش‌ها نمی‌شود بلکه می‌تواند منجر به تغییرات و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و امنیتی شود.
 
در این زمینه نیز راهکارهای زیادی برای مقابله با بحران‌کم‌آبی و کنترل پیامد‌های آن در نظر گرفته شده است که یکی از آنها تغییر الگوی کشت در مناطقی است که به شدت با بی آبی مواجه شده‌اند. بسیاری از محصولات کشاورزی وجود دارد که تنها در مناطق آب و هوایی خشک و نیمه خشک رشد می‌کند و درحالی که نیاز اندکی به آب دارد می‌تواند صرفه اقتصادی چشمگیر و قابل توجهی را برای کشاورزان به ارمغان آورد. یکی از این محصولات «گیاهان دارویی» است.
 
طبیعت ایران زمین منجر به آن شده است که در بسیاری از مناطق کشور فضا برای رشد و نمو گیاهان دارویی فراهم و مناسب باشد. گیاهانی که ماده خام اصلی بسیاری از کارخانه‌های تولید دارو، عطر، ادویه‌جات و ... است. حجم گردش مالی در اقتصاد این حوزه نیز به شدت چشمگیر است.
 
به گفته کارشناسان در جغرافیای سرزمینی کشور ما بیش از 1000 گونه گیاه دارویی می‌روید که می‌تواند به عنوان مواد خام در صنایع دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد. آنطور که کارشناسان عنوان می‌کنند گردش مالی در این صنعت در کشور نیز عددی بین 200 تا 500 میلیارد تومان است که در صورت توجه و توسعه می‌تواند به رقم‌های بسیار کلان‌تری نیز برسد.
 
اما متاسفانه در سال‌های اخیر و به دلیل برخی بی توجهی‌ها سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور ما بالغ بر 50 درصد کاهش را نشان می‌دهد که این می‌تواند یک زنگ هشدار جدی باشد.در استان قم نیز بیش از 80 هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی وجود دارد اما تنها در کمتر از 100 هکتار از مزارع قم کشت گیاهان دارویی صورت می‌گیرد که یک رقم بسیار ناچیز است.
 
آویشن، مریم گلی، آلوئه ورا، به لیمو، نعنا و رزماری از جمله گیاهان دارویی است که به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی و اقلیمی استان قم قابلیت کشت گسترده در قم را دارا هستند  و  این در حالی است که نسبت مصرف آب در این نوع از گیاهان کمتر از محصولات زراعی و باغی است. البته در شهر قم تاکنون چند مزرعه تحقیقاتی برای کشت گیاهان دارویی در نظر گرفته شده که یکی از آنها در بوستان علوی است. در مزارع مربوط به آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز چندسالی است که تحقیقات بر روی برخی از نمونه‌های گیاهان دارویی صورت گرفته است.
 
با این حال به نظر می‌رسد که برای دستیابی به کشت گسترده گیاهان دارویی توجه به چند عامل و مولفه بسیار مهم و حیاتی است تا بدین وسیله هم بتوان از منابع آبی کشور صیانت کرد و هم اشتغال را به روستاها بازگرداند.
 
نخستین نکته در این خصوص گسترش آموزش‌های همگانی در روستاهای استان است. این یک واقعیت است که ذهنیت بسیاری از کشاورزان ما همچنان سنتی است و به دلیل عدم توسعه دانش، کمتر کشاورزی به دنبال مکانیزه کردن کشت خود و یا تغییر نوع کشت می‌رود. در وهله اول از سوی رسانه‌ها و همچنین جهاد کشاورزی استان باید آموزش‌هایی در خصوص کمبود منابع آبی و همچنین مزیت‌های کشت دارویی به صورت گسترده طرح شود.
 
از سوی دیگر مسئله حمایت از کشاورزان برای تغییر به چنین کشتی و مکانیزه کردن کشاورزی لازم الاجرا است. امروز در برخی صندوق‌های مالی کشور عدد و رقم‌های کلانی وجود دارد که به نوعی بلااستفاده مانده و بهترین راهکار همین است که دولت از این منابع برای ارائه تسهیلات به کشاورزان بهره گیرد و با تجمیع زمین‌های کشاورزی راه را برای کشت به صرفه فراهم آورد.
 
اما مهمترین نکته توسعه بازار هدف محصولات دارویی و گیاهی است. دلالی آفت شومی است که همیشه گریبان اقتصاد کشاورزی و کشاورزان را گرفته است و در حالی که بیشترین زحمت تولید محصول بر گردن کشاورزان است بیشترین سود به جیب دلالانی می‌رود که کمترین زحمت را متقبل می‌شوند!
 
امروز در بسیاری از کشورهای غربی نیاز به گیاهان دارویی وجود دارد و با بازاریابی خوب ایران می‌تواند سهم خود در این بازار جهانی را افزایش دهد. متاسفانه عدم آشنایی کشاورزان با الزامات تولید صادراتی همچون بسته بندی شیک و مدرن و... موجب می‌شود تا برخی از محصولات غذایی و دارویی کشور به نام کشورهای دیگری در بازارهای جهانی فروش یابد.
 
از همه مهم‌تر آنکه ما نیازمند به گسترش صنایع تبدیلی در این حوزه از سوی دولت و همچنین بخش خصوصی هستیم. ظرفیت‌های انسانی و علمی کشور ما به حدی است که امروز ما در تولید برخی از داروهای کم یاب رتبه‌های نخست را دارا هستیم اما کمتر توجه شده است که صنعت دارویی کشور با ظرفیت کشت گیاهان دارویی پیوند خورده و عامل رشد و توسعه اقتصادی کشور شود.
 
ما می‌توانیم به جای صادرات خام گیاهان دارویی به تولید داروهای با پایه طبیعی، مواد آرایشی و بهداشتی، ادویه‌ها و ... بپردازیم و اجازه ندهیم که این سرمایه عظیم کشور به این ارزانی به دست شرکت‌های خارجی افتاده و آنگاه همین شرکت‌ها با مبالغ نجومی محصولاتشان را وارد کشور ما کنند.
 
کشت گیاهان دارویی می‌تواند هم به حفظ آب و خاک منجر شود و هم می‌تواند اشتغال زایی گسترده را برای استان قم به ارمغان آورد، فقط در این عرصه نیازمند ورود جدی مسئولان و توجه به این بخش به عنوان یک زمینه فرصت ساز هستیم. امروز خیل عظیمی از جوانان ما بیکار هستند و این در حالی است که خداوند ظرفیت‌های لازم برای اشتغال در کشور ما را فراهم آورده است. فقط باید دید آیا «کار» و «ابتکار» از سوی ما سامان می‌گیرد یا خیر؟

نوشته شده در 07/04/1394 ساعت 02:59:36 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان دارویی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی
 

 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک