یک کود ترکیبی چیست
یک کود ترکیبی چیست

یک کود ترکیبی چیست

 
کود مرکب یا ترکیبی شامل دو یا چند مواد مغذی گیاهی ضروری است و می تواند دارای مواد مغذی ثانویه و عناصر کمیاب مانند ترکیبی از مواد آلی و غیر آلی باشد. ترکیبات آلی ممکن است شامل انواع کود ها، ماهی و پودر استخوان و همپنین کمپوست باشد. کود معدنی ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف در فرایند تولید است. کود ترکیبی برای محصولات مختلف و شرایط رشد متفاوت گیاهان، تولید می شود.
 
مواد مغذی ضروری گیاهان شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشند. این عناصر جهت تکمیل چرخه زندگی گیاهان مورد نیاز می باشند. مواد مغدی ثانویه شامل کلسیم، گوگرد و منیزیم است. این مواد مغذی به طور معمول در خاک وجود دارند، اما در دوره های متفاوت رشد گیاه مورد نیاز می باشند. براساس بررسی های بعدی امکان دارد عناصری همچون بور، مس و کبالت مورد احتیاج یاشند. کود ترکیبی در سراسر جهان با چتد تغییر قابل استفاده می باشند.
 
روش های استفاده از کود در کشور های مختلف متفاوت می باشند. در همه این کشور ها به دو یا موارد بیشتر، از مواد مغذی به طور مشابه نیاز است. اگرچه از کود آلی به طور گسترده ای استفاده می شود، اما براساس برآورد های انجام شده کود معدنی مسئولیت تغذیه درصد بسیار زیادی از کشاورزان روی زمین می باشد. و در کل ترکیبی از کود های آلی و شیمیایی معمولا با دارا بودن مزایا و معایب خاص مورد استفاده همگان واقع می شوند.
 
کود های ترکیبی هم به صورت مایع و هم دانه ای در دسترس می باشند، و نوعی از کود گرانول با یک فرمول آهسته رهش نیز موجود است. یک سیستم شماره ای قابل استفاده برای تعریف درصد موجود از سه مواد مغذی گیاهی ضروری وجود دارد. به عنوان مثال، یک کود 20-20-10 حاوی 20 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم است. مواد مغذی ثانویه و عناصر کمیاب نیز معمولا بر روی بسته ذکر شده است.
 
کود ترکیبی شامل یک مواد مغذی (تک مواد مغذی) نیز در دسترس است، اما می توان به راحتی از یک کود ترکیبی علاوه بر داشتن چند مواد مغذی به سهولت نیز در چند زمینه کاری استفاده نمود. در یک کود ترکیبی گرانول یک توزیع یکنواخت ممکن است به دلیل وجود تمام مواد مغذی و مواد معدنی در یک فرمول منسب تر باشد. کود ترکیبی ممکن است حتی توزیع مواد مغذی در ان به درستی فراهم نباشد و ممکن است پر هزینه تر نیز باشد.
 
کود ترکیبی با تغییرات اندک تقریبا جهت تمام محصولات استفاده می شود. کود، که از طریق تداخل شیمیایی تولید شده، در درجه اول برای محصولات زراعی صنعتی مانند پنبه و چغندر قند قابل استفاده است. این کود حاوی یک نوع کود با یک واکنش شیمیایی است که مورد نیاز برای تکمیل فرایند تولید محصول می باشد.
 
ترکیبات تجاری نیز از این نوع کود در دسترس هستند که به طور معمول در جریان هوای آزاد، اجازه می دهد تا پراکندگی یکنواخت انجام پذیرد. این مواد از نظر شیمیایی یکنواخت بوده و برای استفاده امن می باشند. این نوع کود های با انتشار کنترل شده برای جلوگیری از سوختن پوشش گیاهی استفاده می شوند. برخی از محصولات حاوی علف کش ها برای محصولات خوراکی و علف هرز ها دارای برنامه کنترل شونده می باشند.
 
بسیاری از روش های تولید برای تولید این کود استفاده می شود. کود های مرکب (ترکیبی) از طریق فروشگاه های محصولات خانگی نیز در دسترس هستند. انبار ها و فروشگاه های عرضه کننده محصولات کشاورزی نیز همچنین دارای یک خط کامل از محصولات کود ترکیبی می باشند. این نوع فروشگاه ها اغلب جهت پیدا کردن کودی با ترکیب مناسب محصولات ، قابل اعتماد تر و اقتصادی است.

نوشته شده در 18/11/1395 دوشنبه ساعت 18:16:15 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات