فن پیج فیس بوک بساک

۵۰ درصد عملیات اجرایی سامانه نوین آبیاری در قزوین آغاز شد
۵۰ درصد عملیات اجرایی سامانه نوین آبیاری در قزوین آغاز شد

۵۰ درصد عملیات اجرایی سامانه نوین آبیاری در قزوین آغاز شد

آبیاری مدرن
مدیر آب وخاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در راستای مصوبه هیئت دولت به استان قزوین تاکنون بیش از ۵۰ درصد عملیات اجرایی سامانه نوین آبیاری در استان اجرایی شده است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، محمد حسین عطایی اظهار داشت: در راستای سفر هیئت دولت به استان قزوین برای اجرای 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه نوین آبیاری تاکنون برای بیش از 21 هزار و 436 هکتار پرونده تشکیل شده است.
 
وی گفت: از این میزان پرونده تشکیل شده تاکنون در 9 هزار و 514 هکتار از اراضی کشاوری استان سیستم‌های نوین آبیاری اجرا یا در دست اجرا است که این میزان حدود 50 درصد از تعهدات این سازمان در راستای اجرای 20 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری بوده و عمدتاٌ پس از سفر مهر ماه سفر ریاست جمهوری به استان محقق شده است.
 
عطایی تصریح کرد: در راستای اجرای این مصوبه تا کنون 6 هزار و 527 هکتار مطالعه و 12 هزار و 339 هکتار در دست مطالعه است.
 
وی خاطر نشان کرد: در ابتدای اجرای طرح 20 هزار هکتاری سامانه نوین آبیاری  منحنی اجرای طرح سیر آرامی را طی می‌کرد اما در حال حاضر سرعت و شتاب بیشتری گرفته و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را درگیر اجرای طرح اعم از اجرا شده و دردست اجرا کرده باشیم .
 
عطایی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به 50 درصد طرح سامانه نوین آبیاری در 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی محقق شده که تحقق این مهم انرژی و زمان زیادی صرف شده و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به صورت دو شیفت و شبانه‌روزی مشغول اجرای این طرح هستند.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با قدردانی از حساسیت و توجه ویژه استاندار به اجرای این مصوبه دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: طرح‌های متقاضیان نیاز به بازنگری و نیاز به توجیه کشاورزان دارد که این امر با فرهنگ سازی، گفتگوی چهره به چهره با کشاورزان و باغداران و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی در مزارع و باغات محقق می‌شود که ممکن است زمان‌بر باشد.
 
عطایی افزود: در مزارعی که گندم کشت می شود 30 تا 40 درصد طرح و در باغات عمده کار را می‌توان عملیاتی کرد همچنین بارندگی و سرما نیز در اجرای روند کار تاثیر گذار خواهد بود بنابراین باید این عوامل را نیز در کندی اجرای طرح در نظر گرفت.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اهمیت دشت قزوین و پیشنیه این دشت زرخیز در تامین امنیت غذایی اشاره کرد و گفت : دشت قزوین از قدیمی ترین دشت هایی است که از گذشته طرح مطالعاتی و اجرایی داشته و تاکنون هیچگونه اعتبار اجرایی استانی برگشت داده نشده و تماماٌ جذب شده است.
 
عطایی خاطر نشان کرد: سیستم اداری ؛ گرفتار یک پارادوکس است که حاصل عملکرد دستگاه‌های نظارتی در قبال دستگاه‌های اجرایی است که امیدواریم تا در زمان منطقی این طرح را پیگیری و نزدیک به 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تا پایان سال تعیین تکلیف و در دست اجرا داشته باشیم.
 
باغداران محلول پاشی و سم پاشی‌های زمستانه باغات را آغاز کنند
 
کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: براساس آخرین نقشه‌های پیش ­یابی طی چند روز آینده جوی نسبتاً پایدار بر منطقه حاکم است و با گذر موج کم دامنه از منطقه و همراهی آن با جریانات شمالی، افزایش ابر، وزش بادهای نسبتاً شدید و در ارتفاعات شمالی استان پدیده مه و احتمال رگبار پراکنده پیش بینی می‌شود.
 
بر این اساس کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین وضعیت هوا در چهار روز آینده در استان را صاف تا کمی ابری اوایل وقت وزش باد نسبتاً شدید و اواخر وقت افزایش ابر پیش بینی کرد.
 
کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به گذر حداقل دما به آستانه بالای صفر درجه سانتیگراد نسبت به شروع محلول پاشی و سم پاشی‌های زمستانه ، شروع هرس درختان میوه با توجه به اقلیم و منطقه ، تنظیم دما و بهبود شرایط تهویه در گلخانه‌ها، کارگاه‌های پرورش قارچ، گاوداری‌ها و مرغداری‌ها و جلوگیری از افزایش دمای گلخانه‌ها به علت تابش شدید وافزایش دما با ایجاد سایه بان در طول روزو جمع آوری و معدوم ساختن بقایای شاخه‌های هرس شده، بیمار و خشک و آفت زده از سطح باغات اقدام کنند.
 
همچنین در این اطلاعیه از کشاورزان درخواست شده تا نسبت به بازدید مصرف کودهای دامی و کودهای پایه به صورت چالکود در باغات و تهیه و تدارک علف کش‌های مورد نیاز مزارع کلزا و غلات و آماده سازی کودهای سرک برای مزارع دیم پاییزه، ارزیابی مزارع کلزا برای پایش وضعیت شته و جلوگیری از طغیان این آفت به علت افزایش دما و رطوبت در روزهای آتی و آماده سازی و تجهیز ناوگان عملیات باغی شامل سم پاش‌ها، ادوات خاک‌ورزی و تراکتور و دنباله‌بندها برای عملیات باغی و زراعی اقدام کنند.
 
سالانه 2 میلیون اصله نهال در نهالستان‌های استان قزوین تولید می‌شود
 
علی اکبری اظهار داشت: هم اکنون 22 نهالستان دارای مجوز در سطح استان وجود دارد که 2 مورد از این نهالستان‌ها بصورت شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند.
 
وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان عمدتا نهال پایه‌های رویشی از طریق کشت بافت (GF, GM) محصولات هسته‌دار شامل هلو- شلیل-آلبالو -گیلاس و بادام میوه‌های دانه دار همچون سیب –گلابی , خرمالو – پسته –گردو و همچنین انگور را تولید می‌کنند.
 
اکبری تصریح کرد: همچنین باغ مادری در سطح 3 هکتار با 1300 اصله نهال تایید شده و دارای گواهی سلامت شامل نهال‌های هسته‌دار و دانه دار از ارقام تجاری و وارداتی با هدف تولید و تامین اندام تکثیری (قلمه و پیوندک) از ارقام مذکور احداث شده که از لحاظ اصالت ژنتیکی مشخص و در برابر بیماری های مهلک شناخته شده آن رقم عاری است .
 
وی هدف از احداث این واحد را تشخیص دوره آفت و بیماری این ارقام که توسط کارشناسان حفظ و نباتات نظارت و کنترل بر آفت گیاهی دانست.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در سال جاری در استان یک میلیون و 300 هزار اصله نهال توسط کمیته فنی نهال استان وموسسه ثبت وگواهی بذر ونهال ، کنترل و نظارت و 132 هزار اصله نهال نیز شناسنامه دار و برچسب اصالت نهال برای آنها صادر شده است.
 
اکبری بیان کرد: استان قزوین رتبه 6 کشور در مجموع سطح زیر کشت نهالستان های مجوز دار را به خود اختصاص داده است .

نوشته شده در 09/12/1395 دوشنبه ساعت 19:21:05 توسط samira


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید