همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
۵۰۰ تن کلم و کاهو از مزارع شهرستان مشگین‌شهر برداشت شد
۵۰۰ تن کلم و کاهو از مزارع شهرستان مشگین‌شهر برداشت شد

۵۰۰ تن کلم و کاهو از مزارع شهرستان مشگین‌شهر برداشت شد

 
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: در این شهرستان دو نوع کلم گل و پیچ کشت می‌شود که کلم گل را به صورت خام، پخته، سرخ کرده، ترشی و یا شور مورد استفاده قرار می‌دهند.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، احمد شهریار مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر در بازدید از مزارع کاهو و کلم مشگین‌شهر اظهار داشت: در این شهرستان دو نوع کلم گل و پیچ کشت می‌شود که کلم گل را به صورت خام، پخته، سرخ کرده، ترشی و یا شور مورد استفاده قرار می‌دهند.
 
وی بیان کرد: عمل برداشت هر دو محصول در چندین مرحله است و در شهرستان مشگین‌شهر به مساحت 10 هکتار در دو مرحله کاشت می‌شود و با متوسط عملکرد 50 تن در هکتار است که انبارداری کلم در صفر درجه سانتیگراد و رطوبت 90 درصد بین 4 تا 8 هفته و کاهو در صفر درجه سانتیگراد و رطوبت 95 درصد حداکثر 7 هفته است.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر افزود: کاهو هم واریته های مختلفی دارد اعم از کاهو پرک، کاهو پیچ یا کاهو کلمی، کاهو پیچ معمولی و کاهو ساقه‌ای که هر کدام از آنها روش کاشت و نگهداری متفاوتی دارند و تلاش می‌شود محصولاتی کیفی در شهرستان برداشت شده و در این زمینه آموزشهای لازم ارائه شود.
 
شهریار گفت: با توجه به اینکه کاهو محصول فصل خنک است، دمای متوسط برای پرورش کاهو 10 تا 20 درجه سانتیگراد است و نیز کلم گیاه فصل خنک است و نسبت به دمای پایین‌تر از 4 و بالاتر از 38 درجه سانتیگراد حساس است و دمای مناسب برای این گیاه 27 درجه با طیف حرارتی بین 7 تا 29 درجه سانتیگراد است.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر تصریح کرد: در 100 گرم کلم گل تازه حدود 70 میلی‌گرم ویتامین C، مقداری کاروتین، ویتامین B1- K –B2 و املاح معدنی به ویژه پتاسیم وجود دارد وکلم گل دارای مقادیری پروتئین و کربوهیدرات نیز است.
 
وی با اشاره به فصل برداشت محصولات کلم و کاهو در شهرستان مشگین‌شهر اظهار کرد: مشگین‌شهر تنها منطقه در استان اردبیل است که کشت کاهو و کلم در آن انجام می‌شود و امسال 500 تن کلم و کاهو از مزارع این شهرستان برداشت شد

نوشته شده در 11/09/1395 پنجشنبه ساعت 19:14:50 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید