500 دلال بازار صنایع غذایی را در اختیار دارند
500 دلال بازار صنایع غذایی را در اختیار دارند

500 دلال بازار صنایع غذایی را در اختیار دارند

دبیر کل خانه کشاورز گفت: دولت برای کوتاه‌کردن دست دلالان باید با ایجاد بازار‌های موازی انحصار بازار صنایع غذایی کشور که در اختیار ۵۰۰ نفر است را بشکند.

عیسی کلانتری - وزیر اسبق جهاد کشاورزی - گفت: در حال حاضر انحصار بازار صنایع غذایی کشور در اختیار ۵۰۰ نفر است و وزارت جهاد کشاورزی که متاسفانه یا خوشبختانه مسوولیت ساماندهی بازار محصولات کشاورزی را در اختیار دارد، باید برای تنظیم این بازار به نفع تولید‌کننده یا مصرف‌کننده برنامه‌ی خود را ارائه دهد.
 
به گزارش ایسنا، او گفت: در این شرایط مصرف‌کننده بیشتر از تولید‌کننده متضرر شده است، چرا که می‌بینیم بازار کشور از تولیدات کشاورزی داخلی یا خارجی مملو است، اما مصرفی وجود ندارد و این نشان می‌دهد که جامعه قدرت خرید و مصرف را با این قیمت‌ها ندارد و این نشان می‌دهد که تولید‌کننده و مصرف‌کننده توسط واسطه‌ها در حال قربانی‌شدن است.
 
دبیر کل خانه کشاورز گفت: با توجه به این‌که سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی حدود ۱۱ درصد یعنی حدود ۵۰ میلیارد دلار است و گردش مالی صنایع غذایی کشور با توجه به واردات و صادرات بسیار بیشتر از این رقم است، وزارت جهاد کشاورزی برای شکستن انحصار این بازار باید بازار‌های موازی را با استفاده از سرمایه‌گذاری و ورود سیستم بانکی و کشاورزان در مقابل این بازار ایجاد کند تا از انحصار خارج شود. گرچه ایجاد این بازار موازی حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که البته در مقابل تورم کاهش یافته و مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد می‌توانند از این محصولات استفاده کنند.
 
 
کلانتری گفت: در همه کشور‌های دنیا انحصار بازار شکسته شده و بازار‌های رقابتی و موازی‌کاری بسیاری وجود دارد، اما برای این کار در ایران نیاز به سرمایه‌گذاری کلان و تقویت تشکل‌های کشاورزی برای ورود به مراحل اجرایی این طرح است تا رقابت سالم در این بازار ایجاد شود و این در حالی است که متاسفانه عمده واسطه‌ها و خرده فروشان در کشور در حق مردم اجحاف می‌کنند.
 
 
او گفت: برای ضایع‌ نشدن تولیدات کشاورزی و صنایع غذایی باید با ایجاد این بازار‌های موازی تورم و قیمت‌ها را برای مردم کاهش داد، چرا که در شرایطی که قدرت رقابت صادراتی برای محصولات کشاورزی وجود ندارد باید این تولیدات در داخل مصرف شود که اگر نشود منابع را تنها برای تولید آنها به هدر داده‌ایم. بنابراین دولت باید تلاش کند قدرت خرید و مصرف مواد غذایی در کشور برای چهار دهک اول تقویت شود که این کار با یارانه دادن امکان‌پذیر نیست. بلکه باید قیمت‌ها کاهش پیدا کند، چرا که اگر یارانه ۳۰ هزار تومانی هم در اختیار مردم قرار گیرد باید ۲۰۰ هزار تومان دیگر نیز به خرید مایحتاج‌شان علاوه بر یارانه اختصاص یافته اضافه کنند.
 
 
دبیر کل خانه کشاورز گفت: در حال حاضر دریاچه ارومیه به لطف بارندگی اخیر از خطر خشک‌شدن کامل در سال آینده عبور کرده است، چرا که بارندگی‌های اول فصل آبی جاری (مهر و آبان‌ماه) بیش از ۱۰۰ میلی‌متر بوده که ۲۰ برابر بیشتر از پارسال است و همین سبب شد تا بیش از ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب وارد حوزه دریاچه ارومیه شود و از خطر خشک‌شدن کامل نجات پیدا کند تا بتوانیم طرح‌های اجرایی را یکی پس از دیگری انجام دهیم.
 
کلانتری اعلام کرد: برای نجات دریاچه ارومیه حدود ۳۰ راهکار پیشنهاد شده که مهم‌ترین آن صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی است که باید نه تنها در حوزه دریاچه ارومیه بلکه در همه کشور اتفاق بیفتد.
 

نوشته شده در 15/09/1393 شنبه ساعت 16:42:54 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید